بسم رب الحسنین(ع).

به نظر شما یه مطلب انگیزشی باید چجوری باشه تا حداکثر تاثیر و کارایی رو داشته باشه؟ احساساتی باشه؟ توش پر از این جور حرفا باشه؟ مثلا:"پاشو همین الان شروع کن"، "عکس هدفت رو بزن به دیوار بهش فکر کن" و ... کلا جوری باشه که تحت تاثیر جو قرار بگیریم؟ متاسفم اگه همچین انگیزه ای رو طلب میکنید. چون تاثیرش نهایتا نصف روزه. خودمون هم این رو میدونیم که این حرفا تاثیر کوتاه مدتی دارند.

پس کار انگیزشی باید چجوری باشه که حداقل یک ماه توی قلب ما جاوید باشه؟ کدوم نوع از کارِ انگیزشیه که میتونه ما رو در طولانی مدت به حرکت وادار کنه؟چرا بعضا توی کارهای انگیزشی جوگیر هستیم؟

تجربه ی من این رو میگه که هر چی کار انگیزشی شما رو به تفکر دعوت کنه؛ مفیدتر و موثر تره. یعنی یه کار انگیزشیِ خوب نباید به تو بگه "یالا بلند شو شروع کن عقب نیفتی" . برعکس کار انگیزشی خوب ممکنه ما رو دعوت کنه که 2 ساعت درس رو تعطیل کنیم و بشینیم فکر کنیم تا انگیزه ی واقعی بدست بیاد . میدونی چرا؟ چون انگیزه ای که از ساعت ها تفکر بدست بیاد میتونه نیرو محرکه ی اعضا و جوارح بدن ما بشه. انگیزه ای که بر مبنای منطق باشه. ما وقتی به این انگیزه می رسیم که در جوابِ دو سوالِ حیاتی، خودمون رو بتونیم قانع کنیم. هر وقت خودت رو در جوابِ به این دو سوال قانع کردی اونوقت دیگه تقریبا به متن و فیلم و ... انگیزشی نیاز نداری چون منبعِ انگیزه رو پیدا کردی و اجازه ی تلاش نکردن رو به خودت نمیدی. اما برسیم به این دو سوال کلیدی:

"برای چی درس میخونم؟ وقتی به رتبه دلخواه رسیدم چی میشه؟"

خواهش میکنم روی این سوال ها توی وقتای استراحت فکر کنید و هیچ وقت از این دو سوال فرار نکنید. ان شاالله با هم به جوابش می رسیم. این سلسله انگیزشی رو هم دنبال کنید مطمئنم  اگر دل بدید کمک زیادی بهتون میکنه.