بسم رب الحسنین(ع).

توی بخش قبلی گفتم که انگیزه باید منطقی باشه و حاصل تفکر. و رسیدیم به این که انگیزه وقتی حاصل میشه که جوابِ دو سوالِ کلیدیِ رو بدیم(ارجاع به"انگیزشی قسمت اول"). 

حالا میخوایم ببینیم چجوری جواب این سوال ها رو پیدا کنیم. برای این کار ما باید توجه کنیم که پاسخِ ما طوری باشه که به قول معروف ردخور نداشته باشه و هیچ بهونه و استدلالی نداشته باشیم که بتونه اون رو بی ارزش نشون بده و انگیزه ی ما رو از بین ببره. چون وقتی انگیزه قابل نقد باشه و بشه ثابت کرد که تموم دغدغه های وجودِ انسان رو رفع نمی کنه، پس همون مشکلاتی که رفع نمیشه؛ میشه دلیلی برای تنبلی. مثلا انگیزه ی من از درس خوندن A باشه. و A تمام مشکلات من رو حل میکنه غیر از BوC . آیا این هدفی هست که تمام وجود من رو به تلاطم دربیاره برای رسیدن به خودش؟ نه چون که من می بینم اگر به A برسم باز BوC سر جاشون هستند و حل نمی شن. پس عقلانیه که هدفی رو روی قله قرار بدم که اگر به اون رسیدم دیگه هیچ دغدغه و مشکلی نداشته باشم.

حال میخوام راهکاری عملی برای پیدا کردنِ اون هدفی که دیگه تهش باشه بهتون معرفی کنم. شما یه صفحه کاغذ بردار بعد تمام انگیزه هایی که ممکنه بشه براش درس خوند رو توش بنویسید. مثلا من اینارو مینویسم: 1-پول 2- شهرت 3-جایگاه اجتماعی(پرستیژ) 4-رضایت پدر و مادر 5- خدمت به خلق و ... . شما تا 20 تا هم بنویسید. بعد باید بیاید دونه دونه ی این ها رو بررسی کنید. من یه مثال رو انجام میدم شما هم لطفا دونه دونه انجام بدید تا هی عمیق تر بشه و پخته تر؛ که این همون رمزِ ماندگاریِ انگیزه و از بین نرفتنشه. بریم سرِ مثالِ خودمون:

الان من میخوام پول رو هدف نهاییِ خودم قرار بدم. می بینم خیلی آدمایی هستن که پول دارند ولی آرامش ندارند. خیلی ها هستند که پول دارند ولی همش از زندگی مینالن پس به حس رضایت به زندگی نرسیدن. پس من نتیجه میگیرم که پول اون چیزی نیست که تمام نیازها و دغدغه های من رو مرتفع کنه و من رو به آرامش و رضایت برسونه.

!توضیح!:دوستان خواهشا اینکه پول هدف زندگی نمیتونه باشه رو این تفسیر نکنید که پول بده. پول خیلی هم خوبه:) اما فقط ابزاره و هدف نیست.

!تقاضا و هشدار!: اگر میخواید توی بهمن و اون موقع ها نیاید ناله کنید که انگیزه ندارم و اینا این کار رو برای تمام این اهداف بکنید و اگر فکر کردید هدفی هست که نمیشه خللی بهش وارد کرد؛ بنویسید که استفاده کنیم. 2 ساعت هم وقت بذارید به جانِ مادرم می ارزه.