بسم رب الحسنین(ع).
همراهانِ گرامی؛ با آخرین بخشِ آموزشِ برنامه ریزیِ ساده ی آزمونی در خدمت شما هستیم[رادیو طور:)]. توی این قسمت میخوام ریزه کاری ها و نکاتی رو ذکر کنم که برنامه ریزیِ شما رو از بقیه متمایز کنه. می خوایم به حدیثِ زیر عمل کنیم و ظرافت ها رو واردِ برنامه ریزی کنیم.

   
الف: ظرافتِ اولِ ما اینه که یه برنامه ی روزانه و ثابت برای بعضی مباحث در نظر بگیریم و برنامه ی اصلی رو متمرکز کنیم روی درس های مهم تر. این چیزیه که من توی خیلی از رتبه های برتر دیدم. مثلا من میشناسم کسی رو که برای زبان وقت اختصاص نمی داد و هر روز توی سرویسِ مدرسه و زنگ تفریح با لقمه مهروماه زبان رو بالای 60 زد(با اینکه اوایل خیلی ضعیف بود). یا میشناسم که لغت و تاریخ ادبیات رو توی وقت استراحتِ بینِ تایم های مطالعش میخوند. یا شما می تونید زبانفارسی رو شبی 20تا تست بزنید(یا هم اندازه اش درسنامه بخونید) و اگه درست انجام بدید حداقل 3تا از تست هاش رو می تونید بزنید. تا جایی که میتونید و بهتون فشار نمیاد از این حرکتا بزنید.
ب:ظرافتِ دوم درباره ی چینشِ درس ها توی جدولِ هر هفته ست. باید به چند نکته توجه کنید:
اول:توی هر روزِ تعطیل حداقل 3 و حداکثر 5 درسِ مختلف قرار بدید. دوم:جوری نشه که بیشتر از 5 روز بگذره ولی شما یک درسی رو نخونده باشید. سوم:سعی کنید با برنامه ی مدرسه همگام باشید(فقط سعی کنید؛ اگر نشد اولویت با برنامه خودتونه و با مدرسه فقط بسازید). چهارم:روزی 0.5 ساعت وقت بذارید و دروسِ اختصاصی ای رو که همون روز توی مدرسه یاد گرفتید رو مرور کنید به صورتِ تورق سریع[اگه جزوه ی خوبی دارید از روی جزوه وگرنه از روی کتاب های خوب].
پ:ظرافتِ سوم اینه که موقعِ برنامه ریزی خودتون باشید. یعنی بدونید این برنامه ای که می ریزید باید فردا اجرا کنید؛ پس آرمانی برنامه نریزید و اگر هم توانتون کمه؛ باید ذره ذره بیاید بالا نه با خیال پردازی.
ت:چهارمین ظرافت و ضامنِ اجراییِ یک برنامه ی خوب اینه که یا خودتون از مهارتِ خودکنترلی برخوردار باشید(همچین آدمایی خیلی کم و خیلی خوبن) یا اگر نیستید باید یک نفر چکتون کنه. این فرد باید دو تا ویژگیِ خوب داشته باشه:اول) شما ازش حرف شنوی داشته باشید. دوم) از مسئله ی کنکور اطلاعات و دانشی داشته باشه تا شرایط رو درک کنه. با این توصیف این فرد یا میتونه برادرِ بزرگترِ شما باشه یا یک رتبه ی برترِ کنکور یا ... .
امیدوارم به کمکِ این سلسله مطالب، شما به این توانایی رسیده باشید که بتونید در وهله ی اول یه برنامه ی درجه یک بریزید و بعد به اون عمل کنید؛ اما مهم تر از از همه چیز اینه که:

                                                          با برنامه زندگی کنید.