بسم رب الحسنین(ع).

"آقا امان از کلاس کنکور!!! امان از هزینه ها!!! هفته ی پیش 4 میلیون دادم کلاس فیزیک برای بچه ام ثبت نام کردم!!! ای از گلوشون پایین نره!!! ... "

سلام دوستان. ممنون از این که قابل میدونید و مطالبِ من رو دنبال میکنید. اینها جملاتیه که معمولا از زبان پدرهای کنکوری ها به گوش میرسه. توی این مطلب قصد دارم با نگاهی جامع و نسبی کلاس های کنکور رو مقاسیه کنم و در انتها متوجه بشیم که چه نوع کلاسی مناسب منِ کنکوری با شرایطِ خاصِ خودم هست.

  

کلاس کنکور در جای خودش اگه صورت بگیره بسیار هم میتونه مفید باشه. ولی متاسفانه ما کنکوری ها و به خصوص خانواده هامون توی کلاس رفتن هم دچار چشم و هم چشمی شدیم؛ یعنی فکر میکنیم یکی از شروط موفق شدن اینه که حتما شما کلاس های زیادی ثبت نام کنید. نمونش خودم: من مدرسه خوبی بودم که معلماش واقعا اکثر اعالی بودن ولی وقتی فامیل(متاسفانه تحصیل کرده هاشون!!) فهمیدند که من کنکوری ام، در گوش پدر و مادر من خوندند که باید کلاس بنویسیدش و گرنه سرنوشتی جز شکست نداره!! حالا من 2 ساعت صحبت کردم و آخر به زور قانعشون کردم که به پیر به پیغمبر من به کلاس نیاز ندارم. اصلا کی به کلاس کنکور نیاز داره؟من که سرعت تستم کمه به کلاس کنکور نیاز دارم؟ من که مدرسه ی خوبی دارم نیاز دارم؟ و چند تا سوال دیگه هست که باید برای ثبت نامِ هدفمند توی کلاس کنکور به اونا جواب بدیم.


س:از کجا بفهمیم که ما به کلاس نیاز داریم؟

پ: ببین دوستِ من شما اگه از درک مفاهیم درس از روی کتب کمک درسیِ خوب عاجز هستید به کلاس کنکور نیاز دارید ولی نه هر کلاس کنکوری. باید بگردید کلاسی پیدا کنید که سطح بندی باشه؛ و شما با یه تعدادی آدم هم سطح خودتون توی کلاس باشید. اگر این مرحله رو رعایت نکردید باید راحت بگم که باختید. چون استاد میاد هم سطح شما رو مراعات کنه هم سطح اون بچه قویه رو؛ پس برای هردوتون کم میذاره و نمیتونه تمام پتانسیل شما رو به عرصه عمل بیاره. برای این که پیدا کردن چنین کلاسی خیلی مشکله؛ بهتره از فیلم آموزشی(در اکثر دروس آلا) استفاده کنید و چند بار جابجا کنید تا کامل متوجه بشید و اگر هم سوالی هم پیش اومد از معلم مدرسه بپرسید. اینجوری نه پول هدر دادید نه رفت و آمد اضافی میکنید.


س:من سرعتم توی تست پایینه آیا بهتر نیست برم کلاس تا درست شه؟

پ: نه آقاجان. به تبلیغاتشون توجه نکنید که اکثرا دروغه. سرعت فقط حاصلِ ممارست و تستِ زیاده و با این کارا درست نمیشه. شاید شما بگی نکاتی میگه که بعضی سوالات راحت تر حل میشن. من به شما میگم که شاید حفظ کردن اون نکات الان که حجمِ دروس کمه راحت باشه ولی توی دوران جمع بندی میفهمید چه اشتباهی کردید دل به نکاتی بستید که به شدت فرّار هستند. شما اگه مثل یه مرد از الان تا عید خوب و زیاد تست بزنید؛ ان شا الله کم کم سرعتتون افزایش پیدا میکنه تا جایی که خودتون هم تعجب می کنید.


س:تشریحی خوب هستم ولی تکنیک تست زنی بلد نیستم. باید برم کلاس دیگه؟

پ:نه عزیزم. تست توی اکثر دروس همون تشریحیه که بعضی از مراحلش رو ذهنی انجام میدیم و روی کاغذ نمیاریم تا سرعتمون بره بالا. الان میگی توی حد تست و تشریحی از زمین تا پشت بوم فرق میکنه. منم میدونم. مثلا همین حد: شما توی حد یک هم ارزی داری و یک هوپیتال که اکثر کتب خوب بازار هم این 2 تا رو توضیح دادند. پس تستی خوندن یعنی:{تسلط به تشریحی+ تسلط به نکاتِ متداولِ کتبِ معتبرِ کنکوری+ سرعت}. این رو هم بهت بگم که هر نکته ای توی کتاب های خوب نیومده یعنی احتمال طرحش زیرِ 5 درصده یا راه متداولش راحته و نیازی نیست.


س:در صورت نیاز توی چند تا درس کلاس ثبت نام کنم؟

پ:شما اگه بخوای کلاس ها رو با کیفیت و بازدهی بگذرونی و به مطالعه ات هم ضربه ی بزرگی نخوره نهایتا نهایتا نهایتا میتونید 2 تا کلاس برید. که مدیریت همین 2 تا و حفظ بازدهیِ همین 2 تا هم یک ذهنِ قوی و توانِ برنامه ریزیِ بالایی می طلبه. این رو به عنوان نصیحت از من به یاد داشته باشید که به هیچ وجه بیش از 2 کلاس ثبت نام نکنید.


اما نکته خیلی مهم هم هست که باید به اونها توجه زیادی بکنید:

کلاس کنکور به هیچ وجه اصلا جایِ مطالعه ی خودتون رو نمیگره بلکه وقتی کلاس می رید باید مدتی هم مطالب جزوه کلاس رو بخونید به علاوه ی دروسی در صورت کلاس نرفتن باید میخوندید...

اگر سوالی در این مورد داشتید میتونید بپرسید و خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم.

التماس دعا. یا علی.